ERDOĞAN: VAN'A 168 MİLYAR LİRALIK YATIRIM YAPTIK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimleri kapsamında Van’a geldi. Beşyol Meydanı'nda Vanlılara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Van'a 21 yılda 168 milyar liralık kamu yatırımı yaptıklarını ve bunu katlayarak arttıracaklarını vurguladı. Erdoğan, mitinge 55 bin Vanlının katıldığını da ifade etti.

Erdoğan: Van'a 168 milyar liralık yatırım yaptık

Mahalli İdareler Seçimlerine 3 haftadan az bir süre kalırken, belediye başkan adayları çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Parti liderleri ise şehirleri ziyaret ederek, vatandaşlarla buluşuyor. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Gerçek Belediyecilik' sloganıyla Vanlılarla buluştu. Beşyol Meydanı'nda saat 15.00'te başlayan mitinge Vanlıların yoğun ilgi gösterdi. Mahalli İdareler Seçimleri kapsamında Van'a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yol boyunca kendisini bekleyen vatandaşları selamladı. Güzergah boyunca sevgi gösterisiyle karşılanan Erdoğan, daha sonra miting alanına geçti. Özellikle güzergâh boyunca çocuklara oyuncaklar dağıtan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra miting alanındaki yoğun kalabalıkla buluştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Beşyol Medyanı'nda düzenlediği miting öncesi kent genelinde güvenlik güçleri yoğun önlem alırken, kentte bazı caddeler ise trafiğe kapatıldı. Miting alanına ellerinde Türk Bayrakları ve AK Parti filelmalarıyla giren vatandaşlar, mitinge büyük ilgi gösterdi. Beşyol Meydanı'nda düzenlenen ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği mitingde Vanlılara hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Van'ı daha da güzelleştirmek için bir takım çalışmalar yaptıklarını belirterek, 31 Mart tarihinde yapılacak olan seçimde Van’dan güçlü bir destek beklediğini ifade etti."

VAN'A DÜŞEN GÖNLÜMÜZÜ HASRET PINARINDAN KANA KANA DOYURMAK İÇİN HER FIRSATTA SİZE KOŞUYORUZ"

Önceki gün Hakkâri'den dönerken yolda geçirdiği trafik kazasında vefat eden AK Parti Van İl Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Eryiğit'i rahmetle anarak konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Öncelikle dün Hakkâri'den dönerken yolda geçirdiği trafik kazasında vefat eden AK Parti Van İl Yönetim Kurulu üyemiz Bilal Eryiğit kardeşimize Allah'tan rahmet niyaz ediyorum. Bilal kardeşimizin ailesine, yakınlarına ve Van İl Teşkilatı'mıza başsağlığı diliyorum. İpek yolunun hiç sönmeyen kutup yıldızı, medeniyetler beşiği, tabiatıyla, kültürüyle, insanıyla dünyanın gıpta ettiği Van'da sizlerle birlikte olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Çekmesi bana düşer, fizanda olsak bile gönlümüz Van'a düşer. Evet, biz de Van'a düşen gönlümüzü hasret pınarından kana kana doyurmak için her fırsatta size koşuyoruz. İyi gününüzde, kötü gününüz de hep yanınızda olduk. Özü sözünden, sözü özünden ayrılmayan hakkın ve hakikatin şehri Van'da sağolsun bizi hep bağrına bastı. Geçtiğimiz mayıs seçimlerinde cumhurbaşkanlığında yüzde 38,5'lik oy oranı ile şahsıma verdiğiniz destek için sizlere teşekkür ediyorum. Tabii bu oy oranı Van ile aramızdaki muhabbeti, gönül bağını, vefayı ifade etmekten çok uzaktır" dedi.

"VAN'I BU OYUNA ALET ETTİLER"

 Mayıs seçimlerinde CHP adayı etrafında birleşildiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemizde tek parti faşizmi döneminin acılarını bilmeyen, yaşamayan, dinlemeyen yoktur. Yeniden bu zihniyeti diriltmek için var gücüyle çalışan CHP'yi ve adayını getirip sizlere dayattılar. Sizlerin kapınızın önünden geçilmeyeceğiniz isimleri iradenize ipotek koyarak meclise taşıdılar. Hatta cumhurbaşkanı yapmak istediler. Van'ı da bu oyuna alet ettiler. Oysa şehirler içinde divan kurulsa ehli irfan Van'ı birinci seçer derler. İşte bu Van'ı götürüp tek parti faşizminin temsilcisi CHP'ye ve onun kifayetsiz yöneticilerinin ihtiraslarına kurban ettiler. Bugün aynı oyunu yine sahnelemenin peşindeler. Fiyakalı ifadelerle gizlemeye, saklamaya, gözlerden kaçırmaya çalıştıkları ittifaklarla sizlerin iradesini bir kez daha satılığa çıkardılar. Şu ilçe senin, bu belediye meclis üyesi benim hesabı yaptılar. Kazanmak için değil kaybettirmek için çalış mantığını devreye soktular. Kurdukları bu çarpık oyunlar aklıyla milletle alay ettiler. İşin içine deste deste paraların da girmesiyle bu oyun iyice kirlendi. Bağırarak, çağırarak, yalan üstüne yalan söyleyerek arsızca etrafa saldırarak, kibirle milleti aşağılayarak kimse kendini bu kirden arındıramaz. Milletimiz bu sinsi ve kirli oyunların hesabını 31 Mart'ta sandıkta soracak. Utanma bilmeyen suratlara milli irade tokatını vuracaktır" diye konuştu.

 "BU COĞRAFYAYI BÜYÜK ZORLUKLARLA VATAN YAPTIK"

Van'daki mitinge 55 bin kişinin katıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün burada milli irade tokatının ilk seslerini duyuralım mı? Arkadaşlara dedim ki emniyet şu anda karşımızda ne görüyor? Verdikleri rakam, 55 bin. Sizleri karanlık gündemlerine meze etmek isteyenlere hak ettikleri dersi vermeye var mısınız? Vanlının iradesini sapkın ideolojilere, zübük siyasetçilere peşkeş çekmeye çalışanlara dur demeye var mısınız? Van'ın geleceğini umursamayanları, mahşeri vicdanda mahkum etmeye var mısınız? Van'ın kendisi için değil emperyalistlere hizmet için enerjisini sömürenlerden kurtarmaya var mısınız? İşte benim gönüldaşım, yoldaşım, ahiretliğim Van budur. Bu coğrafyayı büyük zorluklarla vatan yaptık. Vatanımız olarak kalması için de çok fedakarlıkta bulunduk. Son asrımızın her döneminde demokrasimiz gelişmesin, kalkınmamız gerçekleşmesin, ayaklarımız üzerinde duramayalım diye başımıza musallat edilen bir musibet önümüze çıkartıldı. Musibet kimi zaman darbeler, kimi zaman cuntalar, kimi zaman siyasi ve ekonomik krizler, kimi zaman sosyal gerilimler, kimi zaman terör eylemleri olarak karşımıza çıktı" ifadelerini kulandı.

"HEPSİNİN DE İPLERİ AYNI ELLERDE TOPLANIR"

Türkiye Yüzyılı Vizyonu ile zirveye gözünü diken bir Türkiye olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kirli iç ve dış pazarlıklar hep bunlara eşlik etti. Şimdi de aynı tablo ile karşı karşıyayız. Bir yandan tarihi demokrasi ve kalkınma atılımlarıyla asırlık eksiklerini tamamlayan, 2023 hedefleriyle egemenliğini güçlendiren Türkiye Yüzyılı Vizyonu ile zirveye gözünü diken bir Türkiye var. Diğer tarafta ise ülkemizi kendi güvenlik ve refah düzenlerine hizmetle mükellef gören emperyalistlerin ısrarla dayattıkları istikrarsızlık girdabı var. Kendi ihtirasları uğruna veya aldıkları talimatlar gereği şahsımıza ve hükümetimize karşı emperyalistlerin koçbaşlığına yeltenenlerin üstünü kazırsanız altı hep aynı adrese çıkar. Hepsinin de ipleri aynı ellerde toplanır. Son iki asırdır biz bu oyuna çok maruz kaldık ve maalesef çok da örselendik. Koskoca cihan bir cihan devletinden geriye kalan bu vatan toprağını bile bize çok gördüler. Milletimizi parçalamak, ülkemizi bölmek için sürekli uğraştılar. Üstelik bu çabalarına içeride de maşalar bulmakta zorlanmadılar. Artık maskelerin inme vakti gelmiştir. Karşımızdaki muhalefetin hiçbiri kendisi değildir. CHP dediğiniz CHP değildir. Bu tabela altında toplananlar bilhassa da şu anda bir titan zincirinin halkaları, rantiye çarkının dişlileri haline gelmişlerdir. Herkes kendi ihtirasının peşindedir. Öte yandan DEM dediğiniz parti de kimin iradesi, kimin elinde belli değil. Bu yapının gerçek anlamda bir siyasi faaliyetinin ülkenin ve milletin hayatını değiştirecek bir programını, projesini, gayretini gördünüz mü?" dedi.

"VAN'I BU MÜCADELEMİZDE EN GÜÇLÜ ŞEKİLDE YANIMIZDA GÖRMEK İSTİYORUZ"

Ülkenin ve milletin güvenliği, huzuru, selameti, refahı için çalışan, çabalayan, ter döken, mücadele verdiklerini belirten Erdoğan, "Göremezsiniz, çünkü bu yapının tek misyonu Türkiye'nin aleyhine olan ne varsa ona destek vermektir. Mirasyedisinden partimizin eskilerine kadar ötekileri söylemeye gerek bile duymuyorum. Türkiye'de ülkenin ve milletin güvenliği, huzuru, selameti, refahı için çalışan, çabalayan, ter döken, mücadele veren sadece biz varız. Cumhur İttifakı bunun için saldırıların hedefindedir. Ne diyor o güzel türküde; "Giderem Van'a doğru, yolum İran'a doğru. Kes başım kanım aksın, kadir bilene doğru." Akıttığımız her damla ter, kadir kıymet bilene feda olsun helal olsun. Ama kadir kıymet bilmeyip de sırf ülkenin ve şehirlerin kaynaklarına göz diktikleri için milli irade işportacılığına soyunan istismarcılara da eyvallah etmeyiz. Van'ı bu mücadelemizde en güçlü şekilde yanımızda görmek istiyoruz. Bizim milletimize verdiğimiz her sözün ortaya koyduğumuz her vizyonun ve programın gerisinde ülkemize kazandırdığımız eserler ve hizmetler bulunuyor. Her bir şehrimiz ve her bir insanımız bu eserlerden ve hizmetlerden payına düşeni almıştır. Bu anlayışla Van'a da son 21 yılda güncel rakamlarla 168 milyar lira kamu yatırımı yaptık. Eğitimde, 9 bin 974 adet yeni derslik inşa ettik. Üniversitemizi büyüterek fakülte sayısını 9'dan 19'a çıkardık. Gençlik ve sporda, 8 bin 300 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtık. 77 spor tesisi inşa ettik. Sosyal yardımlarda, Vanlı ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza 21 milyar liralık kaynakla destek olduk. Engellilere yönelik sosyal hizmet kampüsünün yapımına devam ediyoruz. Sağlıkta, 500 yataklı merkez ve 400 yataklı bölge hastanesi başta olmak üzere toplamda 1562 yataklı 19 hastanenin de aralarında bulunduğu 104 sağlık tesisi inşa ettik. Yapımı süren 15 sağlık tesisimiz daha var. Yatak kapasitesi 800 olan Van Şehir Hastanemizin projesini tamamladık yakında ihalesine çıkıyoruz" diye konuştu. "VAN'IN BÖLÜNMÜŞ YOL UZUNLUĞUNU 597 KİLOMETREYE ÇIKARDIK" Van'da TOKİ vasıtasıyla 25 bin 736 konutu tamamlayıp hak sahiplerine teslim ettiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2 bin 299 konutun yapımına devam ediyoruz. Acısı hala yüreklerimizi yakan 2011 depremiyle yıkılan Van'daki yerleşim yerlerimizi yeni baştan inşa ettik. Kentsel dönüşümde şehrimizde riskli yapı olarak belirlediğimiz 13 bin 820 bağımsız bölümün dönüşümünü gerçekleştirdik. İktidara geldiğimizde il sınırları içerisinde 2 adet atık su arıtma tesisi varken bugün 8 adet atık su arıtma tesisi ile belediye nüfusunun yüzde 84'üne hizmet veriyoruz. Van'daki 10 millet bahçesi projemizden 6'sını tamamladık, 3'ünün yapımına devam ediyoruz, 1'i de proje safhasında. Van Gölü Havza Koruma Eylem Planı'nı hazırladık ve hayata geçirmeye başladık. Ulaştırmada, 36 kilometreden devraldığımız Van'ın bölünmüş yol uzunluğunu 597 kilometreye çıkardık. Van-Tatvan yolu üzerinde bulunan 2 bin 326 metre uzunluğundaki Kuskunkıran-1 tüp tünelini çift yönlü olarak trafiğe açtık. Bunun devamı olan 4 bin 118 metre uzunluğundaki ikinci tüp tünelin proje çalışmalarına devam ediyoruz. İçinde 3 bin 150 metre uzunluğunda çift tüplü Güzeldere Tüneli'nin de bulunduğu Van-Hakkari-Yüksekova ayrımı yolunu, Van Çevre Yolu'nun Özalp kavşağı ile Erciş kavşağı arasını, Doğubeyazıt-Çaldıran yolunu, Erciş şehir geçişini inşallah bu yıl tamamlıyoruz" ifadelerini kullandı.

"DEMİR YOLLARINDA VAN İL SINIRLARINDAKİ MEVCUT HATLARI KOMPLE YENİLEDİK"

Van'da kazandırmakta kararlı oldukları bir diğer önemli eserin de Bahçesaray Tüneli olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Ayrıca Van Çevre Yolu'nun kalan kısmını, Erciş-Muradiye-Çaldıran yolunu, Van-Özalp-Kapıköy yolunu, Edremit-Gevaş ayrımı yolunu, Adilcevaz-Erciş yolunu, Van-Muradiye ayrımı yolunu önümüzdeki yıl, Erciş-Patnos yolunu bir sonraki yıl bitirmeyi hedefliyoruz. Şehrimize kazandırmakta kararlı olduğumuz bir diğer önemli eser de Bahçesaray Tüneli'dir. Demir yollarında Van il sınırlarındaki mevcut hatları komple yeniledik. Van Gölü kenarına gemi üretme tesisi yaptık. Kuru havuzu da yeniliyoruz. Edremit ve Deveboynu iskelelerini Edremit tekne barınağını inşa ettik. Feribot iskelelerinin yenilenmesi ve bağlantı yollarının inşasını büyük oranda tamamladık. Havalimanımızı yeniledik. Tarım ve ormanda, şehrimize 5 baraj, 18 sulama tesisi, 134 taşkın koruma tesisi, 5 gölet ve 4 hidroelektrik santrali inşa ettik. Toplam 42,5 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip olacak olan 11 barajın inşaatı sürüyor. Son 21 yılda inşa ettiğimiz sulama projeleriyle 374 bin dekar zirai araziyi sulamaya açarak çiftçilerimize yıllık 3 milyar lira gelir artışı sağladık. Şu anda inşaat çalışmaları devam eden 7 sulama tesisi ile 165 bin dekar araziyi daha sulamaya açacağız. Vanlı çiftçilerimize 26 milyar lira tutarında tarımsal hibe desteği verdik" dedi. "VAN TÜRKİYE YÜZYILI'NIN LOKOMOTİF ŞEHİRLERİNDEN BİRİ OLMAYA ADAY" Sanayi ve teknolojide, bir yeni organize sanayi bölgesi ve bir TEKNOPARK'ı faaliyete geçirdiklerini vurgulayan Erdoğan, "Gençlere ve kadınlara istihdam alanı açmak üzere Muradiye ve Özalp Tekstilkent projelerini tamamlayarak hizmete açtık. İstihdamı desteklemek için Vanlı işverenlerimize yaklaşık 3 milyar lira prim teşviki verdik. Enerjide, Van, Çaldıran, Edremit, Erciş, Gevaş, Gürpınar, İpekyolu, Muradiye, Özalp ve Tuşba'ya doğal gaz arzını sağladık. Bu yıl içerisinde Saray'a, 2025 yılında Başkale'ye doğal gaz arzını sağlamayı planlıyoruz. Gördüğünüz gibi ne kadar özetlersek özetleyelim yatırımlar anlatmakla bitmiyor. İnşallah bu seçim, ülkemiz için yıllarımıza mal olan istismar siyasetinin yerini eser ve hizmet siyasetinin aldığı bir dönüm noktası olacak. Van sahip olduğu muazzam potansiyelle Türkiye Yüzyılı'nın lokomotif şehirlerinden biri olmaya aday zaten. Biz bu süreci hem hızlandırmak, hem güçlendirmek için çalışıyoruz" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının ardından Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdulahat Arvas ve ilçe belediye başkan adaylarını tek tek kürsüye davet ederek, tanıttı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Van'dan Hakkâri'ye geçti.
 

VAN (UHA) - ZAFER ALBAYRAK

BELEDİYELER

EKONOMİ